Emocionalna inteligencija (EQ) - Ključ uspeha i lične sreće
Saznajte šta je emocionalna inteligencija (EQ), kako je razviti i zašto je važnija od IQ-a za uspeh i sreću u životu. Testirajte svoj EQ sa našim testovima.
Emocionalna inteligencija (EQ) - Prava mera pameti
Dok je biti pametan do sada uglavnom značilo imati visok koeficijent inteligencije (IQ), današnja nauka zaključuje da društveno najuspešniji i lično najzadovoljniji pojedinci nisu oni što ih obeležava puki visoki broj racionalne inteligencije. Potpuno ostvarenje sopstvene ličnosti pripada emocionalnoj inteligenciji - sposobnosti da se saoseća sa drugima, procenjuje, stvaraju dobri odnosi, da se bude privlačan, kao i drugim emocionalnim veštinama koje su presudne da se neko zaista uklopi u društvo i bude uspešan.
Šta je emocionalna inteligencija?
Emocionalna inteligencija (EQ) predstavlja sposobnost prepoznavanja, razumevanja i upravljanja sopstvenim emocijama, kao i emocijama drugih ljudi. Ona obuhvata pet ključnih oblasti:
- Samosvesnost - prepoznavanje sopstvenih emocija
- Samokontrola - upravljanje emocijama
- Motivacija - sposobnost samomotivacije
- Empatija - prepoznavanje emocija kod drugih
- Socijalne veštine - izgradnja kvalitetnih odnosa
Test emocionalne inteligencije
Odgovorite sa T (tačno) ili N (netačno) na sledeća pitanja:
- Ako me verbalno napadnu, obavezno se razljutim
- Dobro se nosim sa tuđim osećajima tuge, čak i mojih najbližih
- Ukoliko mi neko preti fizički, osećam ljutnju i strah
- Mogu se odlučiti da volim nekoga, a onda to i pokazujem
- Dobro podnosim tuđi gnev i mržnju
- Zbog nekih stvari se redovno brinem
- Ponekad i u nekim situacijama osećam stid
- Osećaji ljutnje neprestano mi se vraćaju zbog pojedinih situacija ili osoba
- Zbog nekih stvari iz moje prošlosti osećam stid
- Ponekad se osećam poniženo
Poželjni odgovori: 1-N, 2-T, 3-T, 4-T, 5-T, 6-N, 7-N, 8-N, 9-N, 10-N
Razlika između IQ i EQ
Za razliku od intelektualne inteligencije koja se može razvijati u određenoj dobi i do određenih granica, emocionalna se može razvijati bez obzira na životnu dob. Svako može da nauči da komunicira i kontroliše emocije, da razvije osećaj empatije, da spozna sebe - ako to želi i da posveti tome određenu pažnju. Ponekad to nije lako, ali se isplati.
Nauka o emocijama: Amigdala i epifiza
Za naše emocije kriva je izvesna žlezda - amigdala, koja živi i radi u našem mozgu. Ona je skladište svih naših zapamćenih emocija i zbog toga smo u stanju da nekad emotivno reagujemo i pre nego što smo zaista svesni situacije. Impulsi iz amigdale upozoravaju nas: "Ovo je prepoznatljivo, dobro, loše, strašno, opasno".
Epifiza ili pinealna žlezda je još jedna važna struktura u mozgu koja utiče na emocije. Ona luči melatonin (hormon sna) i serotonin (hormon sreće). Zdrave navike spavanja, posebno spavanje pre ponoći, pomažu u održavanju emocionalne stabilnosti.
Kako razvijati emocionalnu inteligenciju?
Evo nekoliko praktičnih saveta za razvijanje EQ-a:
- Povećajte samosvesnost - pratite svoje emocije i reakcije
- Vežbajte samokontrolu - naučite da pauzirate pre nego što reagujete
- Razvijte empatiju - pokušajte da vidite stvari iz tuđe perspektive
- Unapredite socijalne veštine - aktivno slušajte i budite prisutni u razgovorima
- Menadžirajte stres - vežbajte duboko disanje i druge tehnike opuštanja
Emocionalna inteligencija kod dece
Deca, posebno mala, sastavljena su samo od emocija. To su "sunđeri" koji upijaju osećanja iz izraza lica roditelja, tona glasa i načina govora. Važno je decu učiti da izražavaju osećanja svojim rečima ("Ja sam veseo", "Ja sam tužan"), a potom ih naučiti da prepoznaju osećanja drugih ljudi.
Emocionalno sigurna sredina detetu obezbeđuje podršku. Roditelji treba da potvrđuju da postoje osećanja i otvoreno razgovaraju o njima, bez vikanja, nasilnih reči ili surovih postupaka.
Emocionalna inteligencija u odnosima
Pametni partneri nikada ne izbegavaju prepiranje, već se trude da nađu zajedničko rešenje, ne zaboravljajući da se još uvek vole. Malo dobro kontrolisane borbe mišljenja unosi živost i razgali emocije, dok sterilna veza u kojoj postoji apatija na sve izrečeno može biti znak emocionalnog distanciranja.
Zaključak
Emocije i razum su nam dati kroz dve vrste inteligencije - obe jednako važne za uspeh i sreću u životu. Cilj je da naučimo kako inteligentno upotrebljavati svoju emocionalnost. Vladati sobom ne znači da treba potiskivati emocije, nego postizati ravnotežu kontrolom ekstremnih emocija. Kada uspemo da sakupimo pozitivnu energiju i savladamo strah, osećanje očaja i panike, možemo da pobedimo i najveće životne izazove.